Personal Protective Equipment
Filtered Search Results
Fisherbrand™ Lightweight Elbow-Length Cotton Lisle Inspection Gloves
Designed to minimize contamination of products, with an extended cuff for additional protection.
Fisherbrand™ Women's Poly/Cotton Lab Coats
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Generously sized for comfort with a belted back.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Color | White |
| Material | Polycotton |
| Gender | Women's |
| Closure Type | Buttons |
| Collar Type | Standard Pointed |
| Sterility | Non-sterile |
| No. of Pockets | 3 |
Fisherbrand™ Powder Free Black Nitrile Gloves
Choose a latex-free glove with exceptional durability and puncture resistance. Fisherbrand™ powder free Nitrile Exam Gloves provide a superior fit, comfort, tactile sensitivity and dexterity.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Length (Metric) | 245 mm |
| Applications | Healthcare,Industrial,Laboratory |
| Chemotherapeutic Rated | No |
| Color | Black |
| Length (English) | 9.6 in. |
| Quantity | 100 Gloves/Box |
| Material | Nitrile |
| Powdered | Powder Free |
| Sterility | Non-sterile |
| Finger Thickness (Metric) | 0.14 mm |
| Thickness (Metric) | Palm: 0.09 mm, Finger: 0.14 mm |
| FDA 510 (k) | Yes |
| Latex Free | Yes |
| Exterior Finish | Fingertip Textured |
| Certifications/Compliance | ASTM D6319,FDA21 CFR 177-2600-US Food Contact Approved,US QSR/FDA 510(k) Medical Examination Grade |
| AQL | 1.5 |
| Palm Thickness (Metric) | 0.09 mm |
InterMask™ KN95 Protective Face Mask with Earloops
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Intended for daily use to prevent contamination in a standard environment. Secure earloops make it easier to apply and remove for more comfortable, longterm wear. KN95 masks are not NIOSH-approved.
Fisherbrand™ Shoe Cover, PVC Sole
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Shoe cover with nonskid PVC sole.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Sole Type | PVC |
| Product Type | Shoe Covers |
| Color | White |
| Latex Free | Yes |
| Material | Spunbond Polypropylene,Polyethylene |
| Closure Type | Elastic Ankle |
| Sterility | Non-sterile |
Fisherbrand™ Pleated Bouffant Caps
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Spunbonded polypropylene single-use cap provides basic protection
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Product Type | Bouffant |
| Color | White |
| Quantity | 2000/Cs. |
| Latex Free | Yes |
| Material | Polypropylene |
| Sterility | Non-sterile |
Pyramex™ Safety Choice Perforated Goggles
Perforated Safety Choice Perforated Goggles provide excellent ventilation. Lenses provide 99.9% protection against harmful UV rays.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Lens Tint | Clear |
| Frame Type | Wrap-around |
| UV Protection | U6 |
| Lens Material | Polycarbonate |
| Product Type | Perforated Goggles |
| Frame Material | PVC |
| Material | Polycarbonate |
| Certifications/Compliance | ANSI Z87.1 |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
Fisherbrand™ Flat Packed Non-Skid Shoe Cover
Disposable, non-skid, polypropylene shoe covers are lint free shoe covers that protect against dirt and grime.
| Resistance | Dirt |
|---|---|
| Disposable | Single-use |
| Sole Type | Anti-skid |
| Product Type | Controlled Environments Shoe Covers |
| Color | Blue |
| Latex Free | Yes |
| Material | Polypropylene |
| Closure Type | Elastic Top |
| Sterility | Non-sterile |
Fisherbrand™ Smooth Disposable CPE Gown
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Provides light-weight, impervious protection against bio-hazards, with non-linting construction for greater comfort.
Fisherbrand™ Butterfly-Style Shoe Cover Universal
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Fluid resistant material provides slip and fall protection in both wet and dry conditions.
| Resistance | Fluid |
|---|---|
| Disposable | Single-use |
| Seam Type | Ultrasonically Welded |
| Sole Type | Anti-skid |
| Product Type | Controlled Environments Shoe Covers |
| Cleanroom Class | Class 100 (ISO 5) |
| Color | White |
| Packaging Quantity | 200/Cs. |
| Latex Free | Yes |
| Material | Polyethylene, Polypropylene |
| For Use With (Application) | Controlled and Critical Environments |
| Closure Type | Elastic Ankle |
| Sterility | Non-sterile |
Fisherbrand™ Controlled Environment Coverall with Boot Cover and Hood
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Fisherbrand microporous composite coveralls with hood and boots are designed for many non-hazardous applications and will keep the wearer clean and comfortable all day. Extra coverage and protection with hood and boots.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Neck Style | Hooded |
| Color | White |
| Quantity | 25/Cs. |
| Sleeve Style | Set-in Sleeve |
| Waist Style | Elastic at Back |
| Material | Microporous Composite Fabric |
| Gender | Unisex |
| For Use With (Application) | Controlled and Critical Environments |
| Sterility | Non-sterile |
| No. of Pockets | None |
| Resistance | Particle |
| Seam Type | Serged |
| Cuff Style | Elastic |
| Product Type | Cleanroom Coveralls |
| Cleanroom Class | Class 100 (ISO 5) |
| Latex Free | Yes |
| Closure Type | Zipper |
| Collar Type | Tapered |
| Lens Material | Polycarbonate |
|---|---|
| Lens Coating | Scratch-resistant |
| Certifications/Compliance | ANSI Z87.1, ANSI Z80.3 |
Fisherbrand™ Men's Poly/Cotton Lab Coats
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
With front gripper closures
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Color | White |
| Material | Polycotton |
| Gender | Men's |
| Closure Type | Snaps |
| Collar Type | Standard Pointed |
| Sterility | Non-sterile |
| No. of Pockets | 3 |
Fisherbrand™ Bell Shape Disposable Ear Plugs
Bell Shape Disposable Ear Plugs to protect the user's ears from loud noises
| Includes | Ear Plugs |
|---|---|
| Mounting | None |
| Disposable | Single-use |
| Noise Reduction Rating (NRR) | 32 dB |
| Plug Shape | Bell |
| Size | Universal |
| ANSI S3.1974 | Yes |
| Metal Detectable | No |
| Dielectric | No |
| EN 352 Additional Requirements | EN 352-2:2020 |
| EN 352.2002 | EN 352-2 |
Fisherbrand™ Disposable Cleanroom Socks
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Disposable cleanroom socks are specialized for critical environments and are a durable, cost-effective option for cleanroom and extended wear.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Height (Metric) | 50 cm |
| Length (Metric) | 26 cm |
| Packaging Quantity | 500 Pair/Cs. |
| Material | Polyester |
| Gender | Unisex |
| Certifications/Compliance | ISO Class 5 (Class 100) |
| For Use With (Application) | Cleanroom and other critical environments |
| Sterility | Non-sterile |
| Weight (Metric) | 25 g/pair |